Rady do života

22. 07. 2009 | † 08. 01. 2014 | kód autora: n3w

Nechce se mi s tím kopírovat, už jenom proto, že se to taky nemá

Tak dobře teda, vy lenoši, nedám sem odkaz, ale rovnou celý článek.


Známe nejlepší rady do života. Tipy od našich babiček a maminek
22. července 2009 0:40
Někdy po třicátém roce věku vyrosteme z přesvědčení, že každá rada je útok na naši suverenitu a zpochybnění naší inteligence. A teprve pak začneme těžit z dobrých rad svých maminek, babiček a tetiček. Tak jen berte, ať máte co předávat dál.foto: Profimedia.cz

Dočkej času, jako husa klasu

Postup setkání s dobrou radou je většinou stejný. Nejdřív přijde popření. Proč bych, proboha, já měla nosit teplé košilky kvůli ledvinám, když mě nic nebolí?! Nebo: Dám si ještě dvě griotky, pak ten růžový koktejl a nakonec to zelený s deštníkem a třešničkou. Po tom mi NEMŮŽE být špatně.
Rada č. 1: Když nejde o život, nejde o nic.

Člověk má zkrátka pocit, že on je nad věcí a staří a zkušení mu chtějí jen zakazovat. Košilky jsou jasný výmysl starých babek, které už nemají co ukazovat v bederních džínách a krátkých tričkách, a ten nesmysl, že se nemají míchat alkoholy! Pche! Já vydržím všechno.


Druhý krok je sbírání zkušeností. Přijde první seznámení se zánětem močových cest nebo pískem v ledvinách a zatraceně rychle si vzpomenete na babičku podávající vám košilku. Leč už je pozdě bycha honit, bolest je tady, na pohotovost daleko a co krok, to tisíc mečů.

Ve třetí etapě začnete samy, coby čerstvě evangelizované věřící, šířit svou pravdu. Tlumočit rady, nad kterými jste se dřív ošklíbala, ale které vám život ověřil a potvrdil víc než kulaté razítko od notáře. Jen nečekejte vděk. U všech mladých se logicky setkáte jen s pohrdáním a úšklebky. A jistě se také dozvíte, co si můžete s teplou košilkou a kvalitním pitím. Tak to zkrátka chodí, ale vy už víte své. Taky je čekají ledviny a kocoviny...
 

Zlaté pravdy o životě
* Měj vždy čisté prádlo. Nikdy nevíš, kdy tě porazí auto, a pak aby ses v nemocnici propadla hanbou.
* Každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán.
* Pokud něco funguje, nesnaž se to měnit. (Platí v práci, doma, všude. Za přílišnou aktivitu se zkrátka trestá.)
* Než vyjdeš z bytu, tak se vyčůrej. (Zdánlivá banalita, která vám hodně ulehčí život.)
* Hlavně nohy v teple!


Ony ti to tvoje děti splatí

Oblastí, ve které se vám rady matek a babiček vrátí s jistotou dobře hozeného bumerangu, je výchova dětí. Všechno, opravdu všechno, co jste kdy provedly svým rodičům, si jednoho dne prohlédnete z druhé strany. Pokojíček připomínající minové pole, na kterém si zastepoval slon. Pozdní návraty domů, kdy ,venku‘ je ještě kousek po desáté, zatímco doma už je dvanáct a nervy tam praskají. Výkřiky o tom, že vám nikdo nerozumí, protože máte rodiče, kterým je zhruba dvě stě let a NIKDY nebyli tak mladí jako v...

....

Je zajímavé, jak se s věkem mění optika. Zatímco v patnácti vám matka vítající vás ve dveřích po návratu z mejdanu připadala jako inkvizitorka s pochodní v ruce, o několik desítek let později budete v těch dveřích stát vy a bude vám jasné, že ona byla tehdy strachy téměř mrtvá.
Rada č. 2: Chválit, chválit, chválit.

Mě osobně úplně nejvíc vytáčela nepochopitelná posedlost mojí maminky pořádkem. "Jak si v tomhle bordelu můžeš vůbec sednout a číst?" zoufala si, zatímco já se v klidu válela s knihou na gauči pokrytém několika geologickými vrstvami oblečení, časopisů a zbytků jídla. Tvrdila jsem tehdy, že přesně vím, kde co mám, a jestli mě donutí uklidit, už nikdy nic nenajdu (třeba lístek do kina založený ve starém ,ábíčku‘ pod hromadou košilek zatížených půlkou housky).


Dneska, kdybych měla horečku čtyřicítku a smrt na jazyku, tak si doma nejdřív hezky uklidím, uvařím čaj a teprve potom si lehnu do postele a upadnu do poctivého, zaslouženého kómatu ženy s uklizeným bytem. Kdy přichází proměna bordelářky v hospodyňku? Nevím. Zřejmě někdy mezi prvním vlastním bytem a okamžikem, kdy vaše malé děti začnou dělat nepořádek.
 

Zlaté pravdy o dětech
* Malé děti – malé starosti, velké děti – velké starosti. (Neříkejte to matce novorozených dvojčat.)
* Děti mají být vidět, a ne slyšet.
* Když jsou zticha, nezkoumej, co dělají. (Pokud není v místnosti otevřené okno.)
* V pubertě má rodič jedinou možnost – ohluchnout a počkat si.


Inu, víš a nevíš, Pepičko!

Nedávno šel v televizi starý dobrý Otec Kondelík a ženich Vejvara. Kromě scénky, kdy oba hlavní hrdinové na Žofíně postupně popadají z lodičky do Vltavy,mám nejradši moment, kdy se maminka Kondelíková snaží radami připravit dcerušku na hrůzy svatební noci a manželství vůbec.

"Pepičko, od zítřka bude všechno jinak." "Já vím, maminko." "Inu, víš a nevíš, Pepičko. Zítra se mezi tebou a tvým manželem stanou věci, jaké jsi ještě nepoznala." "Já vím, maminko." "Inu, víš a nevíš, Pepičko. Musíš být trpělivá." "Já vím, maminko." "Inu, víš a nevíš, holka. Ale je to požehnaný stav a všechny jsme si tím prošly."
Rada č. 3: O všechno popros a za všechno poděkuj.

Tak to byla mysticky tajemná Antonie Nedošínská v roli maminky. Skutečné dnešní matky jsou ve svých radách naštěstí konkrétnější a nevěsty už taky nebývají tak nevinné a zmatené jako novomanželka Vejvarová.


Zatímco ona bledla v předtuše manželského sexu, moderní nevěsta je zhusta těhotná, nebo už se ženichem nějaké dítě má a o soužití plném kompromisů má přesnou představu.

Nejpragmatičtější manželskou pravdou, kterou jsem při sbírání rad pro tento článek potkala, je: Rozvádět se nemá cenu. Všichni chlapi jsou stejný, rozdíl je jenom v barvě trenek.

Když by se rčení o trenkách ještě vypodložilo varováním, že žádného muže nelze předělat a není dobré s ním cokoliv projednávat nalačno, máme tu dokonalý svatební projev pro oddávajícího úředníka. Rozhodně efektivnější než tak oblíbené Shakespearovy sonety nebo nesmysly o vylétávání z rodného hnízda.

Ještě nesmím zapomenout na pravou studnici dobrých rad do manželství, knihu Betty McDonaldové Vejce a já. Za všechny třeba tuhle: "Kromě toho, že se jehněčí peče na česneku a že se dáma nikdy nedrbe na hlavě a neplivá na podlahu, vštěpovala maminka mým sestrám i mně, že svatosvatou povinností ženy je dbát a pečovat, aby její manžel byl spokojený ve své práci a ve svém povolání."

A jako protiváha jedna rada od autorčiny ,bábinky‘: "Moc se s tím nepiplejte, mužský sežerou všechno."


Zlaté pravdy o manželství
* Pod dekou se všechno srovná.
* Jaký hopkal, taků potkal.
* Ticho je občas nejlepší odpověď. (Procvičujte si počítání do deseti. Nebo do sta, je-li to nutné.)
* Jak jednou ukážeš, že můžeš, tak příště musíš. (Vztahuje se na vaření, řízení traktoru i nošení těžkých břemen.)


Citron, soda, horká voda

Jestli budete tvrdit, že jste jako malá pozorně naslouchala radám starších ohledně vaření a domácích prací, vsadím se, lžete, jako když tiskne.

Normální holčičky praktikují metodu jedním uchem tam, druhým ven a později toho litují. Naštěstí se spousta kuchyňských rad dá najít v chytrých knížkách, o čištění skvrn a bot nemluvě. Po podrobném prostudování několika z nich mám pocit, že většinu fleků zneškodníte různou kombinací citronu a zažívací sody.

Vzhledem k tomu, že se způsob vedení domácnosti za posledních sto let změnil neuvěřitelným způsobem, změnily se i rady, které budou dnešní matky předávat svým dcerám. Například: Flekaté prádlo a děravé ponožky vyhazuj. Co se nedá upéct nebo uvařit v mikrovlnce, nestojí za tu námahu. Koupená bábovka, taky bábovka.

Komu to nevyhovuje, toho můžu utěšit, že se přesně podle pravidel přicházejících a odcházejících trendů dostává zase do módy ,babičkovský‘ svět a s ním poctivé staré postupy, kynutá těsta a ruční práce. Dokonce si toho všimli i nejslavnější z módních návrhářů a na podzim nás v trendech čeká styl zvaný ,granny chic‘. Jak se podle něj obléci, zjistíte podle fotek dole na této stránce. A až si na novém háčkovaném svetříku nebo tvídové sukni uděláte flek, tak nezapomeňte: citron a soda.
 

Zlaté pravdy o domácnosti
* Když je čistá a prázdná kuchyňská linka, je uklizený celý by...

.... (Někdy se to říká i o předsíni)
* Guláš zahušťuj chlebem.
* Do pekáče po kachně dej zapéct francouzské brambory. A nejlepší vývar je z kostí pečeného kuřete.Na její slova vždycky dojde

Vzpomněla jste si během čtení na rady a pořekadla své maminky a babičky? Taky vám už teď nepřipadají tak mimózní, jako když vám bylo deset? Teď nezbývá než se postarat, aby to neskončilo u vás. Pilně to hustěte do svých dcer a nehleďte na to, že to ocení třeba až za dvacet let. Teď se ksichtí, ale jednou budou ony někomu vykládat: To moje máma vždycky říkávala...

A na závěr mám pro vás jednu tutovku. Je to univerzální rada, kterou dala své dceři, americké herečce Halle Berry, její maminka Judy a platí zřejmě pro všechny maminky a dcery na světě: "Než uděláš jakékoliv životně důležité rozhodnutí, zavolej mi!"
 

zdroj: idnes.cz ( http://ona.idnes.cz/zname-nejlepsi-rady-do-zivota-tipy-od-nasich-babicek-a-maminek-pt7-/ona_vztahy.asp?c=A090720_110924_ona_vztahy_ves ) 

 

 

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky sex

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.