Ach jo

03. 11. 2009 | † 08. 01. 2014 | kód autora: n3w

Kromě toho, že jsem nemocná a ležím doma, tak brouzdám po školním serveru a čtu si, co je v mém vzdělávacím ústavu nového. Myslím, že jsem to raději dělat neměla, protože jsem se teď dočetla opravdu nemilou informaci.

Nejsem ve své kůži, proto budu kopírovat z http://www.ilist.cz/clanky/online-rozhovor-s-rektorem#discussion.

Proslýchá se,že VŠE nezákonně vybírá poplatky za takzvané delší studium u desítek studentů a že se chystá žaloba.V listopadovém ilistu na staně 7 je článek "Nestíháš studovat? Zaplatíš desítky tisíc" Že protahování doby studia není zadarmo, je známá věc. Méně známé, ale o to vážnější je to, co všechno do délky studia škola započítává. Moje kamarádka loni v létě ukončila bakaláře a nastoupila na navazující magisterské studium. Okamžitě jí vyměřili poplatek za prodlouženou dobu studia - 21 000 Kč za každý semestr. Za první dva semestry tehdy zaplatila 42 000 kč , ve 3 (a 4 semestru) bude platit již 34 500 kč. Ptáte se jak je to možný? Kamarádka po 2 letech bakalářského studia dostudovala poslední rok bakaláře na jiné škole. I když studovala bakaláře jen tři roky, v navazujícím magisterském jí ihned napařili poplatek za delší studium. Do délky navazujícího studia jí totiž započetly 2 roky studia z bakaláře, protože v jakési matrici bylo toto studium evidována jako nedokončené. A do délky studia se prý započítávají i předchozí neúspěšná studia na všech vysokých školách. To je hustý, co? Délku studia neprodlužují již dokončená studia, ale ty dva roky z bakaláře jí totiž započítali jako nedokončená. Takže i když bude letos končit a bakaláře i magistra stihne za 5 let, celýho magistra si musí platit. Obdobně to bude v případě, že po maturitě jse se přihlásili na dvě školy. Kámoš takhle studoval 2 bakaláře zároveň, jenže nestíhal, protože u toho ještě pracoval a žurnalistiky po 2 letech nechal. Druhýho bakaláře dostudoval tady na ekonomce v pohodě, a stalo se mu to stejné, co kamarádce. V magisterským navazujícím musel platit hnedle od 1.semstru za delší studium, myslím že to tehdy bylo nějakých 19 000 za každej semestr. Bylo mu sice divný, že když řádně dokončil bakaláře, že nemá nárok na 4 semestry v navazujícím, ale chtěl dostudovat a tak nakonec zaplatil. Takže lidi, bacha na to

Asi to řada z vás ví. Dva roky jsem bojovala na jaderce a pak raději odešla na VŠE. Jsem tady druhým rokem, dalo by se říct, že i celkem spokojená.  V mém původním plánu bylo, že si zaplatím část bakalářského studia, odhadem dva semestry - cca 45.000. I to je pálka a tak jsem trošku přemýšlela nad tím, že bych zkusila studium a předměty trošku zhustit, abych se toho zbavila dříve a na poplatcích ušetřila.

Jenomže podle toho, co teď začíná školními servery kolovat, bych měla platit i navazující magisterské studium. Ani nechci odhadovat, na kolik by ta sranda vyšla. Takových 150 by to mohlo být lehce 

Jestli to je pravda, je mi jasné, že budu "jenom" Bc. Navíc tyhle věci vědět dřív, tak jsem třeba jaderku jenom přerušila. Nebo třeba ani na ekonomku nelezla a šla rovnou pracovat a dělala jinou školu dálkově. Nevím, prostě to je celý na nic a jsem zvědavá, co z toho všeho vyleze.

Nemáte s tím někdo z vás zkušenosti?


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.